top of page
УСЛУГИ

Хмельницький музей-студія фотомистецтва

Хмельницький музей-студію фотомистецтва відкрито 7 вересня 2010 року у приміщенні історичної пам'ятки архітектури міста. Цей триповерховий будинок є чудовим зразком архітектурного стилю пізній модерн, який домінував на початку XX століття. До наших днів збереглися всі оригінальні пластичні форми фасаду, ажурні ковані балкони, декоративне оздоблення стін кольоровим склом-смальтою.

За його облаштування взявся проскурівський купець Нафтула Вассерман, відомий торговець галантерейними товарами і щедрий меценат. На власні кошти Вассерман у 1910 — 12 роках будує триповерхову споруду готелю, який назвав «Континенталь». Готель мав 3 «люксових» апартаменти, 5 номерів «першого класу», електричне освітлення і, найголовніше — гаряче водопостачання. Водогін той час у місті був відсутній взагалі.

Після революції готель націоналізували і передала у користування різним установам.

27 травня 2009 р. на двадцять шостій сесії міської ради було прийнято рішення № 2 «Про створення Хмельницького музею-студії фотомистецтва»[2]. А 24.06.2009 р. рішенням № 1 двадцять восьма сесія міської ради затвердила Статут музею.

У виставці старовинних фотографій всі світлини є оригінальними, виконані в різний період (кінець XIX — перша половина XX століття) та різних розмірів (від 6х9 до 35х45 см). Перегляд цих світлин дає унікальну можливість подорожі у часі: побачити різні верстви населення (робітники, ремісники, прості селяни, купці, військовослужбовці, інтелігенція та дворянство), роздивитись цікаві типажі, характерні для свого часу костюми, зачіски, прикраси. Хмельничани та гості міста можуть оцінити майстерність фотографів початку ери фотографії з її мінімальними, недосконалими засобами і технічними можливостями, коли просто різка фотографія була справжнім дивом.

Експозиційний зал музею

Виставкова зала музею

Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Хмельницький обласний краєзнавчий музей міститься у ошатному невеликому 3-поверховому будинку біля середмістя Хмельницького за адресою:

вул. Подільська, буд. 12, м. Хмельницький — 29013 (Україна).

Директор музейного закладу — Брицька Олена Миколаївна.

Графік роботи музею:

Вт - Чт з 8.00 до 17.00, Пт — з 8.00 до 16.00; Сб — з 9.00 до 18.00;

Нд — вихідний; Пн — санітарний день.

З історії та діяльності музею

Попередник сучасного краєзнавчого музею у Проскурові був організований у 1929 році — тоді розпочав свою діяльність міський музей санітарної культури. Саме від останнього 1933 року відокремився як самостійна одиниця краєзнавчий музей.

У 1941 року, коли Проскурів став адміністративним центром Кам'янець-Подільської області, музейний заклад у місті набув статусу обласного.

Разом із перейменуванням Проскурова на Хмельницький (1954) музейний заклад відповідно був перейменований і дістав свою сучасну назву — Хмельницький обласний краєзнавчий музей.

У теперішній час (2000-ні) Хмельницький обласний краєзнавчий музей відомий як значний методичний, видавничий і науково-просвітній осередок області і країни. Так, важливе місце в роботі музейної установи посідають науково-практичні конференції, археологічні, природодослідницькі та історико-етнографічні експедиції Хмельниччиною, проведення тематичних краєзнавчих віталень, Днів музею, організація пересувних виставок тощо[3].

Фахівцями закладу, зокрема видним місцевим краєзнавцем Сергієм Єсюніним підготовлені й видані численні краєзнавчі розвідки, збірки, фотоальбоми — «Хмельницький футбол: історія, події, статистика» (автор С. Єсюнін, 2000), «Рідкісні комахи краю» (автор Н. Мальована, 2002), «Події Визвольної війни 1648–1654 рр. на терені краю» (автор В. Будяй, 2003), «Місто Хмельницький: історія, події, факти» (автор С. Єсюнін, 2004), «Вулиці міста Хмельницького» (автор С. Єсюнін, 2005), «Прогулянка Проскуровом» (автор С. Єсюнін, 2008) тощо.

Серед цінних зібрань та експонатів музею:

  • археологічна колекція, яка нараховує 6,7 тисяч одиниць зберігання, серед яких унікальні скарби ювелірних виробів Болохівської землі ХІ — ХІІІ століть, знаряддя праці давніх землеробів, побутові речі тощо. До унікальних предметів, які по праву можна вважати надбанням світової культури, належать скроневі кільця, колти, намиста, підвіски, шийні гривни, чоловічі персні з князівськими знаками тощо, язичницькі пам'ятки — медальйон-«змійовик» і ритуальні браслети[5];

  • нумізматична колекція, що становить близько 9 тисяч предметів та включає 8 скарбів середньовічних монет (здебільшого польсько-литовських), різноманітні іноземні та вітчизняні нагороди;

  • колекції тканин, меблів, велике зібрання вітчизняної порцеляни кінця XIX-ХХ століть, подільська кераміка, інші старовинні побутові предмети;

  • сакральні предмети — ікони, стародруки тощо;

  • зброя різних історичних епох;

  • документи, архівні матеріали з історії Хмельниччини та країни.

Хмельницький обласний літературний музей

Хмельницький обласний літературний музей — обласний літературний музей у місті Хмельницькому; зібрання матеріалів та предметів, що висвітлюють історію, становлення і сьогодення літературного і культурного процесу в краї, присвячені окремим видатним його персоналіям; культурно-просвітницький осередок міста та області.

Відкриття Хмельницького обласного літературного музею відбулося в серпні 1993 року, і збіглося в часі зі святкуваннями, приуроченими до 500-річчя міста.

 

Хмельницький літературний музей, інтер'єр

Експозиція музею розповідає про літературну спадщину краю — від давнини і до літературних портретів письменників сучасності. Окремі стенди і вітрини в музеї присвячені як загальнонаціональному літературному процесові та його найголовнішим учасникам — Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Михайлові Коцюбинському, так і письменникам Поділля, видатним літераторам різних культур, що бували і/або перебували в краї. Представлено в експозиції й матеріали, що висвітлюють літературу національних меншин — євреїв, росіян, поляків. Окремо розповідається про письменників-сучасників, зокрема членів обласної організації Національної спілки письменників України.

У музеї відбуваються презентації книжок, творчі зустрічі, літературно-музичні та інші вечори. Заклад плідно співпрацює з місцевими творчими колективами, Хмельницьким музучилищем ім. В. Заремби; тут відбуваються різноманітні — етнографічні, художні, фото- та інші — виставки. При музеї діє обласне літературне молодіжне об'єднання, вокальна група «Матіола».

Загальні дані

Хмельницький обласний літературний музей міститься у ошатному невеликому одноповерховому будиночку у самому середмісті Хмельницького (просто навпроти скверу Шевченка) за адресою:

вул. Грушевського, буд. 68, м. Хмельницький—29013 (Україна), тел. (0382) 65-53-89, e-mail: litmuzx@ukr.net.

Хмельницький обласний художній музей — обласний художній музей у місті Хмельницькому; місцеве зібрання творів мистецтва, з акцентом на висвітлення напрямів сучасного українського художнього мистецтва.

Хмельницький обласний художній музей

  • т. зв. «моральний ренесанс» 1980—90-х років — твори А. Антонюка, Ф. Гуменюка, І. Марчука, В. Задорожного, О. Заливахи;

  • напрямок «нової нефігуративності» — презентований полотнами Т. Сільваші, М. Гейка, О. Животкова, М. Кривенка, А. Криволапа;

  • широко представлені львівська та одеська художні школи;

Датою створення Хмельницького обласного художнього музею вважається 1986 рік, коли було ухвалено рішення про відкриття у місті обласного художнього музею. Однак заклад відчинив свої двері для відвідувачів уже за незалежності України — у 1992 році. До того часу тривали пошук відповідного приміщення, потому реконструкція будинку, що за понад столітню свою історію знав чимало господарів, нарешті напружено велася робота із пошуку власного «обличчя» новостворюваного закладу культури.

Формування музейної колекції (на сер. 2000-х налічувала бл. 7,5 тисяч екземплярів) розпочалося тоді ж — наприкінці 1980-х років. Так, містом були придбані полотна яскравих представників національного малярства кінця XIX — початку ХХ століть — В. Орловського, О. Мурашка, Г. Світлицького, М. Бурачека та інших. Але з часом стало наявним, що збираючи традиційне мистецтво, Хмельницький художній все одно навряд чи конкуруватиме з найкращими українськими художніми зібраннями, і тому спеціалізацією музею, за підтримки колективу закладу, було обране саме сучасне українське мистецтво. У такий спосіб Хмельницький обласний художній музей на сьогодні (2000-ні) володіє яскравими його взірцями:

Музей Проскурівського Підпілля, Хмельницький

 

В Хмельницькому на вулиці Шевченка розташована невеличка будівля, в якій з 1994 року розміщений музей Проскурівського підпілля. Мало хто знає, що саме тут був центр проскурівського партизанського руху – найактивнішої підпільної організації в Україні часів Другої світової війни. Ініціаторами створення музею стали ветерани, які були учасниками тієї організації. В експозиції музею можна побачити безліч фотографій тих чаів, каски з дірками від пуль, стілець з радіопередавачем і багато чого іншого. Фонди музею постійно поповнюються новими експонатами. 

вулиця Шевченка, 3, Хмельницький,

Кожного року на день звільнення міста (25 березня) тут збираються ветерани, для яких проводяться різноманітні концерти та інші заходи.

Як доїхати Музей Проскурівського Підпілля розташовано на вулиці Шевченка, 3. Поруч пролягає одна з головних вулиць міста – вулиця Свободи. Завдяки цьому тут проходить багато маршрутів місцевого транспорту, який зупиняється перед музеєм.
 

Експозиція

 Сьогодні в експозиції музею можна побачити: багато старих фотографій учасників підпілля; стілець з радіопередавачем; діряві каски та багато інших матеріалів.

 

Музей історії міста Хмельницького

Розташування - Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Засновано - 1996 рік

Фондпонад - 5500 предметів

Директор -Барабаш Галина Іванівна

Колекція музейних предметів в кількості понад 5,5 тисячі одиниць є державним фондом і постійно поповнюється. Характерною ознакою музею є його дивовижна камерність, «домашність». Здається, що бабуся-історія почувається тут дуже затишно й органічно. Експонати, представлені в музеї, різні за характером та тематикою, але їх поєднує зв’язок з історією міста Хмельницького. Якнайкраще сфокусувати погляд відвідувачів на історії міста та наблизитись до неї у 2012 році допомагають нещодавно зібрана колекція місцевої фалеристики (нагрудних знаків, нагород, відзнак, значків, випущених у Хмельницькому) та експозиція ретрофотографії «Історія з сімейних альбомів», яка постійно поповнюється за безпосередньої участі відвідувачів.

«Ніч музеїв»: вуличне театралізоване дійство, влаштоване музеєм історії міста Хмельницького

Музей історії міста має філію. У маленькому столітньому будинку на вулиці Шевченка, 3/1 оселилася історія Проскурівського підпілля. Враховуючи потужність місцевої підпільної організації та її значну антифашистську діяльність в окупаційні роки в місті Проскурові, 25 березня 1994 року за ініціативи ветеранів – членів Проскурівської окружної підпільно-партизанської організації та за підтримки тодішнього міського голови Михайла Чекмана відбулося відкриття музею Проскурівського підпілля. Подія ця була присвячена 50-річчю визволення міста. Через два роки музей став філією музею історії міста. Після капітального ремонту та реекспозиції у 2011 році 24 вересня в ознаменування Дня партизанської слави відкрились двері оновленого музею Проскурівського підпілля (автор проекту оновлення музею – член Національної спілки художників України Володимир Карвасарний).

Музей науки Евріка

У музеї цікавої науки «Евріка» можна збудувати власний вулкан, намалювати себе через дзеркало, і навіть спробувати побути вагітним. У п’яти залах розміщено близько 50 експонатів, з якими дітям точно не доведеться нудьгувати. 

Тут є експозиція з анатомії, безліч різноманітних ілюзій та головоломок, дзеркальний та лазерний лабіринти, акустична кімната і багато іншого. А найголовніше – жоден не схований за вітриною. Єдиний виняток – глобус, що левітує. Його помістили під скло, щоб захистити від впливу електричної кулі.

Час роботи: з вівторка до неділі з 10:00 до 19:00 години.

Вхід: у будні дні – 80 гривень, у вихідні дні – 100 гривень. Також діє спеціальна пропозиція для груп – 60 гривень. 
Ціна для дітей та дорослих однакова, але дітям до 5 років – вхід безкоштовний.

bottom of page